Ungdomsvenlig sejlklub

BSS udnævnt til Ungdomsvenlig sejlklub i 2009


Brøndby Strands Sejlklub er blevet godkendt af Dansk Sejlunion som Ungdomsvenlig sejlklub.

Ungdomsvenlig sejlklub
Ungdomsvenlig sejlklub

Vinterens klubudviklingsprojekt, der er foretaget i samarbejde med Dansk Sejlunion, har nu båret frugt. Vi har således modtaget besked om, at Brøndby Strands Sejlklub er blevet godkendt som Ungdomsvenlig sejlklub.

Arbejdet har bestået i at beskrive og præcisere BSS Ungdoms organisation, funktioner og procedurer, der bruges i forbindelse med ungdomsarbejdet, ligesom der er udarbejdet en vision og handlingsplan for ungdomsarbejdet i de kommende fire år.

Brøndby Strands Sejlklub har en lang tradition for ungdomsarbejde, hvor der lægges vægt på breddearbejde, kammeratskab og glæden ved at være på og ved vandet.

Vi er i BSS Ungdom meget glade og stolte over anerkendelsen fra Dansk Sejlunion af det store arbejde, der laves med de unge sejlere. Vi ser frem til den officielle overrækkelse af det tilhørende diplom og vimpel.

Følg med

Vores partnere

Bliv partner

Vores partnere

Bliv partner
Dansk Sejlunion
OK energiselskab
Brøndby Kommune
HempelFondens SØSAT pulje
Friluftsrådet
Trygfonden
Spar Nord Fonden
DIF
DGI
Skriv til os

66666100