Indretning af klublokaler – status


Håndværkerne gik i gang med indretningen af klublokalet i Eventyrstuen og Skipperstuen sidst i maj måned 2020, og arbejdet fortsatte til i begyndelsen af juli. For at kunne fortsætte med indretningen, skulle der foreligge en byggetilladelse fra Brøndby Kommune.
I slutningen af oktober lykkedes det efter lang tid at få byggetilladelsen, så klublokalet kunne blive færdiggjort. Håndværkerne startede igen i begyndelsen af februar, og i starten af april var de næsten færdige. I uge 15 blev lokalet spartlet og malet. Inden da måtte alle væggene vaskes rene for at fjerne nikotin efter mange års rygning. I august måned blev der lavet nye borde i røde og grønne farver samt to mobile bardiske. Desuden er der opsat spotlys samt storskærm og højtalere. I starten af oktober blev der opsat 3 træskilte: et i Eventyrstuen, et i Skipperstuen og et over indgangen. Den 30. okt 2021 blev lokalerne indviet samtidig med Standernedhalingen. Se billederne nedenfor. Se mere her.
1. billede: Skiltet over indgangsdøren
2. billede: Skipperstuen med skilt. 10. okt
3. billede: Skipperstuen. 27. aug

4. billede: Skipperstuen set fra Eventyrstuen

5. billede: Inddækningen spartlet og malet. Væggene malet. Hvidevarer ved at blive tilsluttet.
6. billede: Loftet sat op. Jernbjælken er dækket inde.
7. billede: Jernbjælken til at bære etageadskillelsen er sat op. Loftet er ved ar være færdigt.
8. billede: Eventyrstuen med det nye køkken bag plastafdækningen. Der er gjort klar til at rive væggen ned til Skipperstuen
9. billede: 2 nye større vinduer er isat for at give mere lys i lokalet.
10. billede: Her er væggen revet ned mellem de 2 lokaler. Nyt loft er også ved at blive sat op.

Følg med

Vores partnere

Bliv partner

Vores partnere

Bliv partner
Dansk Sejlunion
OK energiselskab
Brøndby Kommune
HempelFondens SØSAT pulje
Friluftsrådet
Trygfonden
Spar Nord Fonden
DIF
DGI
Skriv til os

66666100